Mononukleóza
Mononukleóza je infekčné vírusové ochorenie.
Prevažná väčšina prípadov mononukleózy je spôsobená vírusom Epstein-Barr, ktorý patrí do skupiny herpesvírusov. Vo vzácnejších prípadoch môže byť táto choroba vyvolaná cytomegalovírusom.
Vírusy, ktoré preniknú do organizmu sa množia v lymfocytoch (bielych krvinkách). Akonáhle niektorý z vírusov raz do organizmu prenikne, zostáva v ňom navždy, aj keď akútna fáza ochorenia odoznie. K príznakom mononukleózy patrí depresia, únava, horúčka, bolesti celého tela, žltačka, opuchy žliaz a uzlín a niekedy pupienková červená vyrážka. Môže dojsť k rozšíreniu sleziny a k postihnutiu funkcie pečene.
Vírusy, ktoré mononukleózu spôsobujú sú prenosné a môžu sa šíriť blízkym osobným kontaktom (bozkom, používaním toho istého jedla a riadov, pohlavným stykom), ale i vzduchom ako bežná nádcha. Inkubačná doba u detí je asi desať dní, u dospelých tridsať až päťdesiat dní. Mononukleóza sa najčastejšie vyskytuje u detí a dospievajúcej mládeže.
Príznaky mononukleózy sú veľmi podobné chrípke, preto je často nesprávne diagnostikovaná. V prípade tejto choroby sú však prejavy oveľa úspornejšie.
Pretože na mononukleózu nebol doposiaľ nájdený liek, je dôležité dodržiavať pri tejto chorobe zásady správnej výživy a doplnkového príjmu živín i dostatočného odpočinku. Antibiotiká majú zmysel až keď dojde k sekundárnej infekcii. Najčastejšie dochádza k infekčnému ochoreniu krku alebo uší.
Príčiny ochorenia mononukleózou:
- vírus Epstein-Barr,
- cytomegalovírus.
Pomoc pri ochorení mononukleózou:
- vhodná životospráva a výživa,
- podpora imunitného systému,
- dostatok odpočinku,
- dodržiavanie hygieny,
- vhodné cvičenie,
- užívanie vhodných výživových doplnkov.