Imunitný systém

ČO JE TO IMUNITNÝ SYSTÉM
Základnou úlohou imunitného systému je obrana proti cudzorodým látkam a proti infekcii. Schopnosť uchrániť sa voči vonkajším faktorom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť. Vtedy je reč o prirodzenej alebo vrodenej imunite, za ktorú vďačíme našej genetike. Na druhej strane hovoríme o imunite získanej, čiže adaptívnej. Je to schopnosť organizmu prispôsobiť sa novým podmienkam. Imunitný systém sa vekom vyvíja a je úzko spätý s nervovým systémom.

NEGATÍVNE VPLYVY
Na imunitný systém vplýva mnoho faktorov, ktoré ho narúšajú. Medzi hlavné faktory patrí stres, znečistené životné prostredie, jednostranná strava, deficit spánku, časté užívanie antibiotík, fajčenie a alkohol. Oslabený organizmus sa môže prejaviť celkovým poklesom energie, únavou, zníženou obranyschopnosťou, častými vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami alebo sťaženým hojením rán.

POSILNITE SI IMUNITU PRIRODZENE
Dôležitá je prevencia! V súčasnosti trpí oslabenou imunitou každý tretí človek. Na podporu imunity pozitívne vplýva napríklad otužovanie. Ideálne je s ním začať už od malička, pomáha aj sprchovanie sa vlažnou vodou a časté prechádzky v zimných mesiacoch.

Asi 60 až 80 percent imunitných buniek sa nachádza v črevnom trakte, preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava. Črevná mikroflóra spolu s črevnými povlakmi vytvára takzvanú prvú imunitnú ba¬riéru, preto by strava mala byť vyvážená, s vysokým podielom ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Dôležitý je aj pitný režim, vyhýbajte sa sladeným nápojom a radšej siahnite po čistej vode, po ovocných alebo po zeleninových šťavách.

V neposlednom rade je to aj aktívny pohyb. Stačí denne 30 minút aktívneho pohybu, najlepšie na čerstvom vzduchu. Pohyb a cvičenie zvyšujú počet prirodzených protilátok u detí a aj u dospelých.

Imunitný systém je vhodné podporiť pomocou výživových doplnkov.

 

NAJPREDÁVANEJŠIE PRODUKTY V E-SHOPE WWW.ZDRAVIENAMIERU.SK

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies na uľahčenie vášho nakupovania. Ak budete pokračovať v používaní našich služieb, predpokladáme, že súhlasíte s používaním týchto súborov. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.