Migréna
Migréna je opakujúca sa neznesiteľná bolesť hlavy, obvykle sprevádzaná i ďalšími príznakmi. Môže trvať až tri dni a býva nesmierne vyčerpávajúca.
Existujú dva druhy migrény - bežná a klasická. Bežná migréna vzniká pomaly a prejavuje sa pulzujúcou bolesťou, ktorá môže trvať dve až 72 hodín. Bolesť je prudká a často sa sústreďuje do spánkov alebo za uši. Môže vznikať v zadnej časti lebky a šíriť sa do celej jednej polovice hlavy. Obvykle je sprevádzaná vracaním, zahmleným videním a otupenosťou končatín, ktorá môže pretrvať až 18 hodín.
Klasická migréna je podobná migréne bežnej, ale predchádza jej skupina symptómov, ako sú poruchy vyjadrovania, slabosť a poruchy videnia alebo čuchu. Najbežnejším príznakom je neschopnosť vidieť jasne. Môže dochádzať k videniu rôznych fantastických obrazcov. Zrakové poruchy môžu trvať niekoľko sekúnd alebo môžu pretrvávať celé hodiny než vymiznú.
Migrénami trpí najmenej 10% ľudí. Ženy postihuje trikrát častejšie než mužov, prevažne v dôsledku premenlivej hladiny hormónov pred menštruáciou a počas nej, v tehotenstve a v prechode. U niektorých žien dochádza po prechode k odozneniu záchvatov migrény. Migréna je vyvolaná niektorými faktormi, ktoré spôsobujú stiahnutie a následné rozšírenie tepien zásobujúcich mozog krvou. Môže to súvisiesť aj s hladinou serotonínu v mozgu. Tá je medzi jednotlivými záchvatmi nízka, počas nich je naopak vysoká. Pri záchvatoch migrény môže dojsť k narušeniu hladiny i ďalších neurotransmiterov (chemické látky vylučované nervovými bunkami, ktoré umožňujú prenos elektrického vzruchu z jednej nervovej bunky na druhú), ako je vápnik a horčík.
U vnímavých osôb môže migrénu vyvolať množstvo problémov vrátane alergií, zápchy, stresu, poruchy pečene, nadbytku i nedostatku spánku, emocionálnych výkyvov, hormonálnych zmien, slnečného žiarenia, prudkého svetla, rôznych zvukov, nedostatku pohybu a zmien barometrického tlaku. Aj zubné problémy môžu aktivovať migrénové bolesti.
Najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť opakovaným migrénam, je naučiť sa rozpoznávať príčiny záchvatov a potom sa im pokúsiť vyhnúť alebo ich pôsobenie minimalizovať.
Príčiny migrénových bolestí:
- hormonálne zmeny,
- určité potraviny (syr, čokoláda, červené víno, vyprážené jedlá, citrusové ovocie),
- sníženie hladiny krvného cukru spôsobeného hladom alebo nadmerným príjmom rafinovaných sacharidov,
- dehydratácia,
- stres, šok a starosti,
- nedostatok alebo príliš veľa spánku,
- ostré svetlo alebo určité jeho farebné odtiene,
- hluk,
- zmeny počasia a podnebia,
- suché prostredie, teplý vysušujúci vietor.
Pomoc pri migréne:
- naučiť sa rozpoznávať príčiny záchvatov a vyhnúť sa im,
- vhodný a vyvážený jedálniček,
- ochrana očí,
- používanie ionizátorov a zvlhčovačov vzduchu,
- odpočinok a spánok,
- vhodné cvičenie, zmena životného štýlu,
- vhodné výživové doplnky.