Krvný tlak

 

Krvný tlak je tlak, ktorým krv pôsobí na stenu ciev, najmä tepien. Zdrojom tlaku krvi je činnosť srdca čerpajúca krv do aorty. Krvný tlak v priebehu srdečného cyklu stúpa a klesá, v ľudskom tele je udržovaný v určitom rozmedzí.

 

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) má negatívny vplyv na srdce a cievy. Nízky krvný tlak (hypotenzia) môže spôsobovať poruchy prekrvenia mozgu a niektorých ďalších orgánov.

 

Nízkym krvným tlakom trpia predovšetkým mladí, chudí a vysokí ľudia, ktorí sa často sťažujú na studené a vlhké ruky. Príčinou nízkeho tlaku môžu byť rôzne ochorenia (ochorenie žliaz produkujúcich hormóny, ochorenie obličiek, nedostatok krvi atď.).

 

Všeobecne platí, že pokiaľ tlak nie je veľmi nízky, nie je natoľko nebezpečný ako vysoký krvný tlak. U osôb s nízkym tlakom sa vyskytujú problémy napr. pri vstávaní či už v polohe sediacej alebo ležiacej, kedy sa môžu dostaviť závraty, búšenie srdca, potenie a pod. Toto sa deje v dôsledku nedostatočného prekrvenia mozgu, v extrémnych prípadoch tieto stavy môžu vyústiť až do kolapsu. Predovšetkým u starších ľudí môže mať nízky krvný tlak za nepriamy následok poranenie pri omdlení a následnom páde.

 

Vysoký krvný tlak sa väčšinou neprejavuje výraznými symptómami a v tom spočíva i jeho nebezpečnosť. Pokiaľ hypertenzia nie je všas zistená a liečená, vedie k závažným ochoreniam srdca a obehovej sústavy. Dochádza k zväčšovaniu srdcového svalu, zhoršuje sa krvný obeh v dolných končatinách, významne sa zvyšuje riziko angíny pectoris a infarktu, ischemickej choroby srdca, mozgovej mŕtvice a poškodenia obličiek.

 

Príčiny zmien tlaku krvi:

- ochorenie obličiek, nadobličiek či iných žliaz s vnútornou sekréciou,

- nadváha, obezita,

- užívanie hormonálnej antikoncepcie,

- tehotenstvo.

 

Pomoc pri úprave tlaku krvi:

- nízky tlak: fyzický pohyb pre lepšie prekrvenie organizmu,

- vysoký tlak: zníženie nadváhy,

- aeróbne cvičenie a pohyb vôbec,

- obmedzenie slaných jedál,

- nefajčiť - splodiny fajčenia spôsobujú kŕčovité zovretie a tým zúženie ciev, čím dochádza k zvýšeniu tlaku v nich, fajčenie tiež zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice, tak často pripisované len vysokému krvnému tlaku,

- alkohol len výnimočne.

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie