Hemofília

 

Hemofília je dedičná chorobná kvácavosť.

 

Narušenie krvnej cievy a opuch malého množstva krvi sa prejavuje krvnou podliatinou. Proces zvaný hemostáza (zrážanie krvi - koagulácia) spôsobí utesnenie vzniknutého otvoru v cieve zrazeninou. U ľudí trpiacich hemofíliou sa krv normálne nezráža, pretože jeden alebo i viac proteínov, ktoré pôsobia na tvorbu krvnej zrazeniny a uzavretie vzniknutého otvoru neúčinkuje, je ho nedostatok alebo úplne chýba.

 

Hemofília môže mať priebeh mierny i ťažký, v závislosti na miere narušenia faktorov krvnej zrážanlivosti u postihnutého jedinca. V ťažkých prípadoch môže byť samovoľné krvácanie dôvodom na podanie infúzie alebo aplikáciám koncentrátov zrážacích faktorov. Pre hemofilikov je nebezpečnejšie vnútorné krvácanie. Vnútorným krvácaním môžu byť postihnuté kĺby, svaly i ďalšie mäkké tkanivá. Vnútorným krvácaním môže dojsť i k upchatiu dýchacích ciest alebo poškodeniu mozgu či iných životne dôležitých orgánov. Ľudia s miernou formou hemofílie obvykle nie sú ohrození samovoľným krvácaním.

 

Príčiny chorobnej krvácavosti - hemofílie:

- dedičnosť.

 

Pomoc pri hemofílii:

- strava bohatá na vitamín K,

- pozornosť voči varovným príznakom vnútorného krvácania - bolesti kĺbov alebo svalov, svrbenie alebo pocit tepla, stiesnenosti alebo stuhlosti v postihnutej oblasti, nadmerné opuchy či podliatiny, bolesti hlavy, ospalosť.

 

  

Hemofília

3 Položky

Výrobca:

Prehľadať výsledky filtra fulltextom

Zobraziť:

NAJPREDÁVANEJŠIE PRODUKTY V E-SHOPE WWW.ZDRAVIENAMIERU.SK

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies na uľahčenie vášho nakupovania. Ak budete pokračovať v používaní našich služieb, predpokladáme, že súhlasíte s používaním týchto súborov. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.