Cukrovka - diabetes mellitus

 

 Cukrovka (diabetes mellitus) je to chronické ochorenie, pri ktorom telo nevytvára, alebo riadne nevyužíva inzulín. Inzulín je hormón, ktorý pomáha vášmu telu využiť energiu z cukru, škrobov a inej stravy. Výsledok je, že vaše telo nedostáva energiu, ktorú potrebuje, a nemetabolizovaný cukor (glukóza) sa hromadí vo vašej krvi, čo spôsobuje poškodenie tela a jeho systémov.

 

Glukóza je vo forme cukru produkovaná, keď telo trávi karbohydráty (cukry a škroby). Glukóza je pre telo hlavným zdrojom energie, ktorú potrebuje. Keď inzulín chýba, alebo je neúčinný, hladina glukózy v krvi (krvný cukor) stúpa. Vysoké hladiny glukózy v krvi môžu viesť k obom krátko- aj dlhodobým problémom.

 

Existujú rozličné typy diabetu (hlavné podoby sú: 1. typu, 2. typu, gestačný), každý s nepatrne sa meniacimi symptómami a liečbami. K hlavným príznakom diabetu patrí zvýšené močenie, rozmazané videnie, únava alebo ospalosť, ťažko sa hojace rany alebo modriny, zýšený hlad a smäd, prudká strata hmotnosti, suchá a svrbiaca pokožka, strata citu v rukách alebo chodidlách.

 

Diabetes 1. typu 
Diabetes 1. typu je zapríčinený zničením buniek v tele, ktoré produkujú inzulín v pankrease. Hoci je tento typ diabetu rozšírenejší medzi deťmi a mladými dospelými, môže zaútočiť v každom veku a zodpovedá za 5-15% percent všetkých prípadov diabetu v rozvinutých krajinách. Ak máte diabetes 1. typu, vaše telo neprodukuje žiaden inzulín, takže musíte dostávať inzulínové injekcie na spracovanie glukózy, ktorú strávite. 

 

Diabetes 2. typu 
Diabetes 2. typu má niekoľko príčin, vrátane dedičnosti, veku a hmotnosti. Ako u väčšiny ľudí s diabetom 2. typu, vaše telo pravdepodobne produkuje dostatok inzulínu, ale proste nie ste schopní správne ho využiť. Zistíte, že sledovanie toho, čo jete, zníženie hmotnosti a časté cvičenie vám môžu pomôcť zvládnuť diabetes 2. typu. 

 

Príčiny diabetu:

- genetické faktory,
- zvýšená produkcia niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi,
- niektoré lieky (kortikosteroidy),
- chronický zápal podžalúdkovej žľazy
- pri cukrovke 2. typu nesprávna životospráva a s ňou spojená obezita.

 

Pomoc pri cukrovke:

- kontrolovaný prísun cukru v strave (diabetická diéta),

- pravidelná a primeraná fyzická námaha,

- užívanie výživových doplnkov pre správnu funkciu slinivky brušnej,

- podávanie inzulínu v tabletách alebo formou injekcií.

NAJPREDÁVANEJŠIE PRODUKTY V E-SHOPE WWW.ZDRAVIENAMIERU.SK

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.