Kandidóza

 

Kandidóza je infekcia spôsobená parazitickou kvasinkou Candida albicans, ktorá osídľuje črevá, pohlavné ústrojenstvo, ústa, pažerák a krk.

 

Za normálnych okolností žije Candida albicans v rovnováhe s ostatnými baktériami a kvasinkami, za určitých podmienok sa však množí a oslabuje imunitný systém. Mikroorganizmus môže cestovať krvným riečiskom po tele do mnohých telesných orgánov. Pretože môže kandidóza postihovať najrôznejšie časti ľudského organizmu - najobyklejšie sú postihnutia úst, uší, nosa, tráviaceho traktu a pošvy - je možné ju charakterizovať mnohými príznakmi. Patrí k nim zápcha, hnačka, zápal hrubého čreva, bolesti v brušnej dutine, bolesti hlavy, páchnúci dych, svrbenie v konečníku, impotencia, strata pamäti, zmeny nálady, zápal prostaty, vredy, úporná záha, bolesti svalov a kĺbov, bolesti v krku, bolestivý kašeľ, znecitlivenie tváre alebo končatín, mravenčenie, akné, nočné potenie, pálivé pocity, upchatie vedľajších nosných dutín, pálenie na jazyku, biele škvrny na jazyku a v ústach, nadmerná únava, zápal pošvy, infekcia obličiek a močového mechúra, artritída, depresia, hyperaktivita, hypothyroidizmus, problémy s funkciou nadobličiek a dokonca i vznik cukrovky. Vzhľadom na množstvo rozdielnych symptómov je táto choroba častokrát nesprávne diagnostikovaná.

 

Ak napadne kandida pošvovú sliznicu, dochádza k zápalu pošvovej sliznice. Ak napadne ústnu dutinu, dochádza k vzniku aftov. Infekcia kandidy môže mať aj formu plesne na nohách alebo v genitálnej oblasti. Systematická kandidóza je stav, kedy sa infekcia rozšírila po celom tele. V najzávažnejších prípadoch môže kandida putovať krvným riečiskom a napadnúť jednotlivé orgány. U pacienta s infekciou kandidy sa často vyskytujú potravinové alergie.

 

Príčiny oslabenia imunitného systému a vzniku infekcie:

- znečistenie životného prostredia,

- chemicky upravované potraviny (umelé farbivá a príchute),

- nesprávna životospráva,

- nedostatok minerálov a vitamínov,

- dlhodobé alebo časté užívanie antibiotík a kortikoidných liekov,

- potravinové alergie.

 

Pomoc pre posilnenie imunitného systému:

- zmena životného štýlu,

- dostatok pohybu a odpočinku,

- doplnenie stravy o minerály, stopové prvky a vitamíny,

- dodržovanie pitného režimu,

- podpora imunitného systému prírodnými výživovými doplnkami.

 

 

 

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies na uľahčenie vášho nakupovania. Ak budete pokračovať v používaní našich služieb, predpokladáme, že súhlasíte s používaním týchto súborov. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.