Kandidóza

 

Kandidóza je infekcia spôsobená parazitickou kvasinkou Candida albicans, ktorá osídľuje črevá, pohlavné ústrojenstvo, ústa, pažerák a krk.

 

Za normálnych okolností žije Candida albicans v rovnováhe s ostatnými baktériami a kvasinkami, za určitých podmienok sa však množí a oslabuje imunitný systém. Mikroorganizmus môže cestovať krvným riečiskom po tele do mnohých telesných orgánov. Pretože môže kandidóza postihovať najrôznejšie časti ľudského organizmu - najobyklejšie sú postihnutia úst, uší, nosa, tráviaceho traktu a pošvy - je možné ju charakterizovať mnohými príznakmi. Patrí k nim zápcha, hnačka, zápal hrubého čreva, bolesti v brušnej dutine, bolesti hlavy, páchnúci dych, svrbenie v konečníku, impotencia, strata pamäti, zmeny nálady, zápal prostaty, vredy, úporná záha, bolesti svalov a kĺbov, bolesti v krku, bolestivý kašeľ, znecitlivenie tváre alebo končatín, mravenčenie, akné, nočné potenie, pálivé pocity, upchatie vedľajších nosných dutín, pálenie na jazyku, biele škvrny na jazyku a v ústach, nadmerná únava, zápal pošvy, infekcia obličiek a močového mechúra, artritída, depresia, hyperaktivita, hypothyroidizmus, problémy s funkciou nadobličiek a dokonca i vznik cukrovky. Vzhľadom na množstvo rozdielnych symptómov je táto choroba častokrát nesprávne diagnostikovaná.

 

Ak napadne kandida pošvovú sliznicu, dochádza k zápalu pošvovej sliznice. Ak napadne ústnu dutinu, dochádza k vzniku aftov. Infekcia kandidy môže mať aj formu plesne na nohách alebo v genitálnej oblasti. Systematická kandidóza je stav, kedy sa infekcia rozšírila po celom tele. V najzávažnejších prípadoch môže kandida putovať krvným riečiskom a napadnúť jednotlivé orgány. U pacienta s infekciou kandidy sa často vyskytujú potravinové alergie.

 

Príčiny oslabenia imunitného systému a vzniku infekcie:

- znečistenie životného prostredia,

- chemicky upravované potraviny (umelé farbivá a príchute),

- nesprávna životospráva,

- nedostatok minerálov a vitamínov,

- dlhodobé alebo časté užívanie antibiotík a kortikoidných liekov,

- potravinové alergie.

 

Pomoc pre posilnenie imunitného systému:

- zmena životného štýlu,

- dostatok pohybu a odpočinku,

- doplnenie stravy o minerály, stopové prvky a vitamíny,

- dodržovanie pitného režimu,

- podpora imunitného systému prírodnými výživovými doplnkami.

 

 

 

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.