Choroby obličiek a močových ciest

 

Choroby obličiek a močových ciest sú všetky poškodenia, ochorenia, bolesti a ostatné disharmonické stavy spôsobené úrazom, infekciou, funkčnou poruchou, priamym pôsobením niektorých liekov, drog, chemických látok či jedov.

 

Problémy, bolesti a poruchy funkcie obličiek môžu súčasne sprevádzať alebo spôsobovať mnohé ďalšie poruchy ako je diabetes, lupus, vysoký krvný tlak a ochorenie pečene.

 

Brightova choroba je ochorenie obličiek vyznačujúce sa výskytom bielkoviny v moči za súčasného zvyšovania tlaku a prejavu opuchov.

 

Glomerulonefritída je zápal filtračných jednotiek v obličkách. Môže k nej dojsť v dôsledku imunitnej odozvy na infekciu, napr. na inváziu mikroorganizmov rodu Streptococcus, ktorý infikuje krčnú dutinu.

 

Pyelonefritída je obličková infekcia.

 

Glomerulonefritída a pyelonefritída môžu mať jednak chronický, jednak i akútny priebeh a môžu mať veľmi vážne dôsledky.

 

Hydronefróza je stav, keď obličky a obličková panvička sa plní močom z dôvodu upchatia močových ciest.

 

Obličkové kamene sú tvorené nahromadením minerálnych solí, ktoré môžu v dôsledku útlmu ochranných zložiek alebo potlačením imunity kryštalizovať. Kryštály sa môžu začať zhlukovať a usadzovať kdekoľvek v močových cestách. Veľkosť kameňov sa môže pohybovať od mikroskopických čiastočiek až po kamene veľkosti špičky prstov.

 

Vápenné kamene sú tvorené šťavelanom vápenatým, kamene z kyseliny močovej, strukovité kamene sú tvorené fosfátom horečnato-amónnym, cystínové kamene vznikajú ako dôsledok cystinurie, čo je vzácna dedičná porucha spôsobená tvorbou kameňov z kryštálov aminokyseliny cystínu.

 

Tubulárna acidóza je stav, kedy obličky nedokážu spätne vstrebávať bikarbonát, čo má za následok poruchu tvorby amoniaku a vylučovania kyselín. Dôsledkom môžu byť acidózy, ťažká dehydratácia, úbytok draslíku a kostné poruchy.

 

Nefrotický syndróm nie je ochorenie samo osebe, ale môže byť príznakom poruchy obličiek. Prejavuje sa edémom a nadmerným množstvom bielkoviny v moči. Môže byť spôsobený poškodením glomerulu (drobného útvaru v obličkách tvoreného kapilárami), ktorý sa zapáli alebo chronickými chorobami ako je diabetes alebo lupus.

 

Urémia je hromadenie toxického odpadu v krvnom riečisku z dôvodu nedostatočnej funkcie obličiek.

 

Príčiny ochorení obličiek:

- dedičnosť,

- úraz, ochorenie, infekcie,

- funkčné poruchy,

- zlá životospráva.

 

Pomoc pri chorobách obličiek a močových ciest:

- úprava životosprávy,

- pozor na infekcie a iné vážne choroby, ich správne vyliečenie a doliečenie,

- ochrana organizmu pred pôsobením jedov, chemických a toxických látok,

- podpora správnej funkcie obličiek a močového ústrojenstva vhodnými výživovými doplnkami.

 

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies na uľahčenie vášho nakupovania. Ak budete pokračovať v používaní našich služieb, predpokladáme, že súhlasíte s používaním týchto súborov. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.