Choroby obličiek a močových ciest

 

Choroby obličiek a močových ciest sú všetky poškodenia, ochorenia, bolesti a ostatné disharmonické stavy spôsobené úrazom, infekciou, funkčnou poruchou, priamym pôsobením niektorých liekov, drog, chemických látok či jedov.

 

Problémy, bolesti a poruchy funkcie obličiek môžu súčasne sprevádzať alebo spôsobovať mnohé ďalšie poruchy ako je diabetes, lupus, vysoký krvný tlak a ochorenie pečene.

 

Brightova choroba je ochorenie obličiek vyznačujúce sa výskytom bielkoviny v moči za súčasného zvyšovania tlaku a prejavu opuchov.

 

Glomerulonefritída je zápal filtračných jednotiek v obličkách. Môže k nej dojsť v dôsledku imunitnej odozvy na infekciu, napr. na inváziu mikroorganizmov rodu Streptococcus, ktorý infikuje krčnú dutinu.

 

Pyelonefritída je obličková infekcia.

 

Glomerulonefritída a pyelonefritída môžu mať jednak chronický, jednak i akútny priebeh a môžu mať veľmi vážne dôsledky.

 

Hydronefróza je stav, keď obličky a obličková panvička sa plní močom z dôvodu upchatia močových ciest.

 

Obličkové kamene sú tvorené nahromadením minerálnych solí, ktoré môžu v dôsledku útlmu ochranných zložiek alebo potlačením imunity kryštalizovať. Kryštály sa môžu začať zhlukovať a usadzovať kdekoľvek v močových cestách. Veľkosť kameňov sa môže pohybovať od mikroskopických čiastočiek až po kamene veľkosti špičky prstov.

 

Vápenné kamene sú tvorené šťavelanom vápenatým, kamene z kyseliny močovej, strukovité kamene sú tvorené fosfátom horečnato-amónnym, cystínové kamene vznikajú ako dôsledok cystinurie, čo je vzácna dedičná porucha spôsobená tvorbou kameňov z kryštálov aminokyseliny cystínu.

 

Tubulárna acidóza je stav, kedy obličky nedokážu spätne vstrebávať bikarbonát, čo má za následok poruchu tvorby amoniaku a vylučovania kyselín. Dôsledkom môžu byť acidózy, ťažká dehydratácia, úbytok draslíku a kostné poruchy.

 

Nefrotický syndróm nie je ochorenie samo osebe, ale môže byť príznakom poruchy obličiek. Prejavuje sa edémom a nadmerným množstvom bielkoviny v moči. Môže byť spôsobený poškodením glomerulu (drobného útvaru v obličkách tvoreného kapilárami), ktorý sa zapáli alebo chronickými chorobami ako je diabetes alebo lupus.

 

Urémia je hromadenie toxického odpadu v krvnom riečisku z dôvodu nedostatočnej funkcie obličiek.

 

Príčiny ochorení obličiek:

- dedičnosť,

- úraz, ochorenie, infekcie,

- funkčné poruchy,

- zlá životospráva.

 

Pomoc pri chorobách obličiek a močových ciest:

- úprava životosprávy,

- pozor na infekcie a iné vážne choroby, ich správne vyliečenie a doliečenie,

- ochrana organizmu pred pôsobením jedov, chemických a toxických látok,

- podpora správnej funkcie obličiek a močového ústrojenstva vhodnými výživovými doplnkami.

 

NAJPREDÁVANEJŠIE PRODUKTY V E-SHOPE WWW.ZDRAVIENAMIERU.SK

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie