Borelióza

 

Borelióza je choroba spôsobená baktériami Borrelia burgdorferi, ktoré sú najčastejšie prenášané infikovanými kliešťami alebo komármi.

 

Prvýkrát bola táto choroba identifikovaná v polovici sedemdesiatych rokov v meste Lyme v Connecticute v USA, preto býva tiež nazývaná Lymská borelióza.

 

Symptómy lymskej boreliózy sú veľmi variabilné, rovnako ako aj jej inkubačná doba, ktorá sa pohybuje od 2 do 32 dní.

 

Choroba prechádza tromi štádiami a nie každý pacient prekoná všetky:

1. pupienky a vyrážky, horúčka, zimnica, vracanie a bolesti v krku,

2. ochrnutie tváre - môže sa prejaviť po týždňoch i po mesiacoch, zväčšenie sleziny, opuchy lymfatických uzlín, prudké bolesti hlavy, rozšírenie srdcového svalu a abnormálny srdcový rytmus,

3. chronická bolesť hlavy, stuhlosť krku, bolesti kĺbov a opuchy, degeneratívne svalové poruchy.

 

Lymská borelióza je liečiteľná a takmer vždy sú jej následky odvrátiteľné, pokiaľ je liečba zahájená včas. Pokiaľ však nie je choroba liečená už v počiatočnom štádiu, dochádza k rozvoju zväčšenia sleziny a lymfatických uzlín, k nepravidelnostiam srdcového rytmu, artritíde a poškodeniu srdcovo-cievnej a centrálnej nervovej sústavy.

 

Príčiny infekcie:

- nedostatočná prevencia,

- nevhodný odev v lese,

- nedostatočne ošetrené uštipnutie kliešťom alebo komárom.

 

Pomoc pre posilnenie imunitného systému a podporu organizmu:

- prevencia - antioxidanty s vyšším obsahom vitamínov - odpudzujú bodavý hmyz

- vhodný odev do prírody a kontrola po návrate,

- podpora imunitného systému, doplnenie esenciálnych vitamínov, minerálov, stopových prvkov a antioxidantov výživovými doplnkami.

 

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies na uľahčenie vášho nakupovania. Ak budete pokračovať v používaní našich služieb, predpokladáme, že súhlasíte s používaním týchto súborov. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.