Menštruačné problémy

 

Menštruačné problémy sa vyskytujú pri porušení hormonálnej rovnováhy menštruačného cyklu.

 

Niekedy sú spôsobené stresom, zmenou telesnej váhy alebo výživy, inokedy nedostatkom telesného pohybu alebo naopak prílišným pohybom a prehnaným tréningom. K menštruačným problémom patria bolestivé kŕče, nadmerné krvácanie, nepravidelné krvácanie a niekedy úplné vynechanie krvácania.

 

Najbežnejším menštruačným problémom sú bolesti počas menštruácie, obzvlášť v dobe po puberte a u mladých žien. Obvykle tieto problémy miznú vo veku okolo 25 rokov alebo po pôrode. Kruté bolesti, ktoré väčšinou začínajú bezprostredne pred krvácaním a trvajú až 12 hodín, môžu byť také intenzívne, že narúšajú normálny život ženy. Kŕče sú spôsobené sťahmi maternice a sú spájané s vysokou hladinou prostaglandínov - látok podobných hormónom. Nezdravá výživa a nedostatok pohybu problémy ešte zhoršujú.

 

Silné menštruačné krvácanie sa najčastejšie objavuje skoro po nástupe menštruácie a vo veku okolo 40 rokov. K možným príčinám patrí hormonálna nerovnováha z nezdravej výživy, stres, zápalové procesy v malej panve, myómy (nezhubné nádory maternice) alebo endometrióza.

 

Nepravidelné a riedke menštruácie sú obvyklé v prvých rokoch po začiatku menštruácie. Nepravidelnosti sa objavujú taktiež niekoľko rokov pred dátumom poslednej menštruácie. Rôzne poruchy, a hlavne krvácanie mimo doby menštruácie, môžu byť tiež u žien spojené s neplodnosťou. Tieto poruchy bývajú spôsobené hormonálnou dysfunkciou, hormonálnou nerovnováhou vyvolanou stresom alebo mnohopočetnými cystami na vaječníkoch (tie sa často tvoria pri prírastku na váhe), kedy dochádza k poruche tvorby hormónov.

 

K ďalším príčinám nepravidelnej menštruácie patria polypy v maternici a rakovina krčka maternice alebo pošvy. Problémy môžu nastať aj pri užívaní hormonálnych tabletiek alebo pri substitučnej (náhradnej) hormonálnej liečbe v období klimaktéria. Intenzívne cvičenie, úbytok na váhe a poruchy v príjme potravy (anorexia a bulímia) bývajú taktiež príčinou narušenia normálneho menštruačného cyklu.

 

Príčiny menštruačných problémov:

- vysoká hladina prostaglandínov,

- hormonálna dysfunkcia,

- nezdravá výživa,

- poruchy v príjme potravy (anorexie, bulímie),

- nedostatok telesného pohybu,

- preťaženie organizmu,

- zápaly, nádory, rakovina,

- hormonálna antikoncepcia a liečba.

 

Pomoc pri menštruačných problémoch:

- zmena životosprávy,

- vyvážená strava,

- vhodný telesný pohyb a masáže,

- teplý kúpeľ a obklady,

- liečba sexom,

- vhodné výživové doplnky.

 

 

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies na uľahčenie vášho nakupovania. Ak budete pokračovať v používaní našich služieb, predpokladáme, že súhlasíte s používaním týchto súborov. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.