Koenzým Q10 – ubichinón – je energetický nutrient nevyhnutný pre život všetkých druhov buniek. V ľudskom organizme sa tento koenzým syntetizuje z mevalónovej kyseliny, čo je jedna z kľúčových organických kyselín v živých organizmoch. S pribúdajúcim vekom tento proces postupne mizne. Najväčšiu potrebu koenzýmu Q10 pociťujú orgány s maximálnymi energetickými stratami. So zvyšujúcim sa vekom stráca organizmus schopnosť vstrebávať potrebné množstvo koenzýmu Q10, ktorý získava z potravy. Mladý zdravý jedinec udržiava normálnu hladinu koenzýmu Q10 príjmom z potravy a vlastnou produkciou. Po dvadsiatom roku života dochádza k úbytku koenzýmu Q10 v organizme tak, že po štyridsiatke ho je iba polovica z pôvodného množstva.
L-karnitín je aminokyselina, ktorá je v organizme prirodzene syntetizovaná v pečeni z aminokyselín lyzínu a metionínu. Najviac karnitínu je vo svalovom a srdcovom tkanive, kam je dopravovaný spolu s krvou. Názov Carnitine bol odvodený od latinského slova „Carnus", čo znamená mäso, z ktorého bol prvýkrát v roku 1905 izolovaný. Za funkčný je považovaný iba izomér L, teda L-karnitín, ktorý je tiež nazývaný vitamínom BT. V prirodzenej potrave je najviac L-karnitínu v hovädzom mäse a v avokáde. Vo výživových doplnkoch je karnitín najčastejšie prijímaný vo forme L-karnitínu.
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach zakazuje označovať na výrobkoch a miestach, ktoré výrobky predávajú (e-shop) zdravotné účinky produktu.
Preto od 01.07.2013 nie je možné poskytovať tieto informácie priamo pri produktoch.
Viac o KOENZÝME Q10 sa dočítate tu
Nový komentár