Pestrec mariánsky - zdravá pečeň a žlčník

Pestrec mariánsky - zdravá pečeň a žlčník

Pestrec mariánsky (lat. Silybum marianum), známy aj ako Strieborný bodliak, Strakáč, Biely tŕň, Ostrolist, Podstrel, Volčec, Kardus mariánsky, Ostropestřec mariánský, Kristova koruna je jednoročná až dvojročná rastlina dorastajúca do výšky 60 – 150cm. Svoj pôvod má v stredomorí a dozrieva najmä v druhej polovici septembra. V liečiteľstve sa používa predovšetkým pri ochoreniach pečene, rovnako má blahodárne účinky aj na žlčník. Za pozitívne účinky Pestreca mariánskeho sú zodpovedné flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), ktoré sa súhrnne nazývajú silymarin. Silymarín je pritom známy tiež ako silný antioxidant.

 

Taktiež obsah látky silymarín sa podieľa na obnove tkanív pri užívaní syntetických preparátov, dlhodobých liečbach pri chemoterapii alebo otravách jedmi všetkých druhov, či po žltačke. Prirodzene pomáha pri obezite.Účinky:

- silný antioxidant
-je vynikajúci na tráviaci a vylučovací systém
- najmä pri zápaloch pečene, cirhóze pečene, na tuky v pečeni a na regeneráciu
pečeňových buniek
- pri zlej funkcii žlčníku
- pri ochoreniach dvanáctorníku a sleziny
- pri liečbe žltačky
- ako prevencia proti vzniku žalúdočných vredov
- ako jediný je účinný pri problémoch s nízkym tlakom
- je vhodný na liečbu hemoroidov

- znižuje riziko nádorov

- znižuje LDL cholesterol

- pomáha pri migrénach

- ideálny pri detoxikácií

- zachytáva voľné radikály

- pomáha pri mononukleóze

- chráni pred poškodením DNA

- pri otravách alkoholom, hubami.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.