Čo sú probiotiká

Čo sú probiotiká?

Výraz probiotiká je vo svete zdravia a medicíny čoraz viac skloňovaný v súvislosti nielen s priaznivým vplyvom na rôzne ochorenia, ale najmä prevenciou. Až 70% imunity je v bruchu, no s črevami a ich zdravím sa navyše spája rozvoj nejedného ochorenia.

 

Význam prospešných baktérií

Naše črevá osídľuje množstvo prospešných baktérií. Žijú v črevách prichytené na ich sliznici a tak v nich vytvárajú prirodzenú ochrannú bariéru. Črevá sú miestom prieniku patogénov, ale aj alergénov a rôznych škodlivín do tela. Prospešné baktérie nielenže vytvárajú mechanickú bariéru a vytesňujú patogény z povrchu čriev, ale aj produkujú množtvo látok, medzi inými aj látky podobné antibiotikám – bakteriocíny, kyselinu mliečnu (kyslé prostredie sa mnohým patogénom nepáči), či vitamíny. Pre svoju existenciu zasa využívajú vlákninu, alebo látky, ktoré inak ľudské telo nestrávi. Takýmito látkami sú napríklad rafinóza a stachyóza, cukry ktoré spôsobujú nafúknutosť po konzumácii strukovín.

Probiotikum v našom tele

Bežná baktéria tráviaceho traktu je dlhodobý obyvateľ tohto traktu so schopnosťou žiť a množiť sa v ňom. Vplyvom niektorých faktorov, akými sú napríklad užívanie antibiotík, niektorých iných liekov, ale aj stravovacie návyky a prítomnosť konzervantov a škodlivín v potravinách, nedostatok vlákniny a pohybu, prospešných baktérií v črevách ubúda a otvára sa brána pre vstup škodlivých látok a baktérií. Probiotikum na druhej strane je živá baktéria, ktorá zotrváva len dočasne, vykoná prospešnú činnosť, ale nie je schopná dlhodobej kolonizácie. Preto treba brať probiotiká dlhodobo, aby bolo možné pozorovať ich pozitívny efekt. Užívanie probiotík počas antibiotickej liečby sa stalo už dnes takmer tradíciou. Nie každý však vie, že probiotiká je nutné aj po ukončení liečby ešte užívať minimálne 14 dní, aby sa črevná mikroflóra optimálne spamätala zo zásahu antibiotík. Užívaním probiotík si zabezpečíme optimálnu črevnú mikroflóru v organizme, čím prispejeme k celkovému zlepšeniu nášho zdravotného stavu.

 

Ako pomáhajú probiotiká:

- priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru,

 - zabraňujú premnoženiu patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú črevné ochorenia – hnačky – hlavne po liečbe antibiotikami,

- podporujú správnu funkciu tráviaceho traktu,

- zvyšujú celkovú odolnosť organizmu proti infekciám a zlepšuje priebeh atopických ekzémov, infekcií močových a dýchacích ciest.

- navodením rovnováhy v črevnej mikroflóre dochádza k zlepšeniu vylučovania toxínov z organizmu znižuje sa vstrebávanie tukových látok v črevách a hladina cholesterolu v krvi.

 

Individuálne konzultácie - alternatívne terapie, tel. 0903163934

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie