MENOPAUZA

 

Menopauza je prirodzená fáza v živote ženy, kedy končí reprodukčné obdobie. Toto obdobie, nazývané klimaktérium alebo tiež prechod, je začiatkom nového životného obdobia, ktoré môže prinášať netušené možnosti a naplnenie, ale môže vyvolať aj telesné a duševné problémy, ktoré nebývajú vždy príjemné.

 

Menopauza je moment, kedy u ženy končí ovulácia a menštruácia. Vaječníky v podstatnej miere ukončujú tvorbu estrogénu a progesterónu. Estrogén je všeobecne považovaný za sexuálny hormón, ktorý tesne súvisí s reprodukciou, ale tento hormón taktiež ovplyvňuje ďalšie orgány. Bunky v pošve, močovom mechúre, prsiach, koži, kostiach, tepnách, srdci, pečeni a mozgu obsahujú estrogénové receptory a potrebujú estrogén ku stimulácii týchto receptorov pre zaistenie normálnej funkcie buniek. Estrogén je potrebný na udržanie hladkej a vlhkej kože, pretože pôsobí ako vnútorný termostat tela a okrem iného bráni upchatiu tepien. Je taktiež nevyhnutný pre správnu tvorbu kostí.

 

Napriek tomu, že po menopauze hladina estrogénu výrazne klesá, hormón úplne nezmizne. Ďalšie orgány mimo vaječníkov i naďalej produkujú určité množstvo estrogénu a ďalších hormónov. Endokrinné žľazy vylučujú hormóny, ktoré udržujú v chode jednotlivé funkcie organizmu.

 

Nástup menopauzy sa u jednotlivých žien líši. U niektorých začína skôr, u iných neskôr, priemerný vek nástupu menopauzy je okolo 45-50 rokov. Prechod trvá obvykle až 5 rokov. Pre niektoré ženy neznamená klimaktérium takmer žiadny problém. U mnohých žien však dochádza ku krátkodobým, ale akútnym príznakom, ako sú návaly tepla, nočné potenie, podráždenosť, únava, závraty, bolesti hlavy, úzkosť, depresie, nedostatočné libido, vysychanie pošvovej sliznice, poruchy močového mechúra, citlivosť prsníkov, suchosť a starnutie kože, dychová nedostatočnosť, srdcová arytmia a nespavosť. Všetky tieto symptómy sú spôsobené nedostatkom estrogénu a progesterónu.  V dlhodobom merítku znížený prívod estrogénu zvyšuje pravdepodobnosť kardiovaskulárneho ochorenia, osteoporózy a vaginálnej atrofie. Predovšetkým osteoporóza je problém žien po menopauze. Ostatné telesné zmeny v tomto období sú prejavmi prirodzeného procesu starnutia.

 

Pokiaľ je menopauza vnímaná ako koniec mladosti a pohlavného života, bude toto obdobie omnoho ťažšie,  než ako by bolo brané ako ďalšia prirodzená fáza života. Pri správnej výžive, doplnkovom príjme živín a cvičení môžu byť takmer všetky nepríjemné vedľajšie účinky menopauzy minimalizované alebo i vylúčené.

 

Príčiny menopauzy:

- znížená tvorba hormónov v dôsledku útlmu reprodukčných funkcií ženského organizmu.

 

Pomoc pri problémoch v menopauze:

- vhodná a vyvážená strava ( vyhnite sa alkoholu, kofeínu, cukru, koreneným jedlám, horúcim polievkam a nápojom),

- pravidelná fyzická záťaž,

- predchádzanie stresu,

- obmedzenie fajčenia,

 - zmierňovanie nepríjemných problémov vhodnými výživovými doplnkami.

 

 

Výživový doplnok WILD YAM pre mladosť a vitalitu 60 tbl

Cena:  25 €
Unikátny výživový doplnok s omladzujúcim a vitalizačným efektom!
 
 

Výživový doplnok ANGELICA STAR pre harmonizáciu ženských problémov 60 tbl

Cena:  26,60 €
Výživový doplnok s obsahom angeliky čínskej označovanej ako ženský žen-šeň!
 

Výživový doplnok LIFE STAR pre celkovú harmonizáciu organizmu, proti stresu 60 tbl

Cena:  30,80 €
Unikátny výživový doplnok s obsahom stavikrvu mnohokvetého (Fo-Ti) !!
 

Výživový doplnok NONI GOLD STAR pre celkovú harmonizáciu a vitalizáciu organizmu 1000 ml

Cena:  86,80 €
Doplnkok výživy z havajského ovocia Noni!
 

Doplnok výživy COENZYSTAR Q10 pre zdravé srdce a srdcovo-cievny systém 60 tbl

Cena:  28 €
Unikátny až 99,97% koenzým Q10!!
 

Výživový doplnok KELP pre zdravú štítnu žľazu a metabolizmus 180tbl

Cena:  9,80 €
Unikátny prírodný doplnok pre zlepšenie funkcie štítnej žľazy a reguláciu metabolizmu! Až 220 mg morských rias v jednej tablete!! - Pozor …
 

Výživový doplnok MULTI STAR pre doplnenie vitamínov a minerálov 1000ml

Cena:  60,20 €
Komplexný výživový doplnok mikroživín s 92% vstrebateľnosťou! Pozor balenie obsahuje 500 ml!!!
 

Staňte sa našim fanúšikom na Facebooku!