MONONUKLEÓZA

 

Mononukleóza je infekčné vírusové ochorenie.

 

Prevažná väčšina prípadov mononukleózy je spôsobená vírusom Epstein-Barr, ktorý patrí do skupiny herpesvírusov. Vo vzácnejších prípadoch môže byť táto choroba vyvolaná cytomegalovírusom.

 

Vírusy, ktoré preniknú do organizmu sa množia v lymfocytoch (bielych krvinkách). Akonáhle niektorý z vírusov raz do organizmu prenikne, zostáva v ňom navždy, aj keď akútna fáza ochorenia odoznie. K príznakom mononukleózy patrí depresia, únava, horúčka, bolesti celého tela, žltačka, opuchy žliaz a uzlín a niekedy pupienková červená vyrážka. Môže dojsť k rozšíreniu sleziny a k postihnutiu funkcie pečene.

 

Vírusy, ktoré mononukleózu spôsobujú sú prenosné a môžu sa šíriť blízkym osobným kontaktom (bozkom, používaním toho istého jedla a riadov, pohlavným stykom), ale i vzduchom ako bežná nádcha. Inkubačná doba u detí je asi desať dní, u dospelých tridsať až päťdesiat dní. Mononukleóza sa najčastejšie vyskytuje u detí a dospievajúcej mládeže.

 

Príznaky mononukleózy sú veľmi podobné chrípke, preto je často nesprávne diagnostikovaná. V prípade tejto choroby sú však prejavy oveľa úspornejšie.

 

Pretože na mononukleózu nebol doposiaľ nájdený liek, je dôležité dodržiavať pri tejto chorobe zásady správnej výživy a doplnkového príjmu živín i dostatočného odpočinku. Antibiotiká majú zmysel až keď dojde k sekundárnej infekcii. Najčastejšie dochádza k infekčnému ochoreniu krku alebo uší.

 

Príčiny ochorenia mononukleózou:

- vírus Epstein-Barr,

- cytomegalovírus.

 

Pomoc pri ochorení mononukleózou:

- vhodná životospráva a výživa,

- podpora imunitného systému,

- dostatok odpočinku,

- dodržiavanie hygieny,

- vhodné cvičenie,

- užívanie vhodných výživových doplnkov.

 

 

 

Výživový doplnok MULTI STAR pre doplnenie vitamínov a minerálov 1000ml

Cena:  60,20 €
Komplexný výživový doplnok mikroživín s 92% vstrebateľnosťou! Pozor balenie obsahuje 500 ml!!!
 

Výživový doplnok SILYMARIN STAR pre zdravú pečeň a žlčník 60 tbl

Cena:  25,20 €
Doplnok výživy s výťažkom pestreca mariánskeho!!
 

Doplnok výživy COENZYSTAR Q10 pre zdravé srdce a srdcovo-cievny systém 60 tbl

Cena:  28 €
Unikátny až 99,97% koenzým Q10!!
 

Staňte sa našim fanúšikom na Facebooku!